مقالات

تفاوت پنوماتیک با هیدرولیک چیست؟

تفاوت سیستم پنوماتیک و هیدرولیک

در این مطلب تصمیم داریم شرح دهیم که تفاوت پنوماتیک با هیدرولیک چیست؟ اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در این باره به دنبال دریافت اطلاعات بیشتری هستید پیشنهاد می دهیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بررسی تفاوت های سیستم هیدرولیک و پنوماتیک

در ادامه مواردی را عنوان می کنیم که با بررسی آن ها می توانید به تفاوت های مهم این دو سیستم پی ببرید.

تفاوت از نظر عملکرد

یکی از تفاوت های مهم سیستم هیدرولیک و پنوماتیک در رابطه با عنصر عامل آنها است. به عبارت دیگر در سیستم های هیدرولیک روغن به کار می رود. در واقع روغن هیدرولیک یک نوع مایع خاص و غیر قابل تراکم است که در حال حاضر در صنایع مختلف اشکال متفاوتی وجود دارد.

اما در سیستم پنوماتیک عنصر عامل هوای فشرده می باشد. در واقع هوای فشرده به حالت گاز بوده و از تراکم بالایی برخوردار است. بنابراین عنصر عامل سیستم پنوماتیک برخلاف عنصر عامل هیدرولیک عنصر عامل تراکم پذیر می باشد.

تفاوت هیدرولیک و پنوماتیک از نظر مدار

مدار سیستم هیدرولیک

دیگر تفاوت قابل ذکر در مقایسه دو سیستم هیدرولیک و سیستم پنوماتیک با یکدیگر با مدار آنها مرتبط است. در واقع مدار های به کار رفته در سیستم های هیدرولیک شامل دو نوع مدار باز یا مدار بسته هستند. به نحوی که در این سیستم ها یک مخزن مخصوصی برای نگهداری مقدار معینی روغن هیدرولیک وجود دارد. روغن موجود در مخزن یا تانک سیستم هیدرولیک توسط مخزن این نوع سیستم ها کشیده می شود و وارد سیستم می گردد.

محصول پیشنهادی: شیر برقی برنجی

اما در سیستم های پنوماتیک هوای محیط به واسطه پمپ سنسورهایی که در این سیستم ها تعبیه می شود مکیده شده و سپس متراکم و فشرده می شوند. آنگاه هوای فشرده از مجراهای خروجی به محیط تخلیه می ‌شود. به این ترتیب سیستم مدار پنوماتیک برخلاف سیستم مدار هیدرولیک یک سیستم مدار باز است.

تفاوت از نظر فشار کاری

یکی دیگر از مهم‌ ترین تفاوت های قابل ذکر بین دو سیستم هیدرولیک و پنوماتیک با محدوده فشار کاری آنها در ارتباط است. در سیستم های پنوماتیک محدوده فشار کاری پایین است. اما در سیستم های هیدرولیک محدوده فشار کاری بالا می باشد.

تفاوت هیدرولیک و پنوماتیک از نظر موقعیت عملگرها

در رابطه با پرسش فوق باید گفت که در سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک عملگرهای نهایی شامل همان جک ها و موتور های هیدرولیک می باشند در واقع توان دقیق عملکرد هر سیستم به توان هیدرولیک و پنوماتیک وابسته است.

محصولات فارکو پنوماتیک: جک پنوماتیک

به عنوان مثال در یک دستگاه بالابر هیدرولیک جک، هیدرولیک بالا بردن همان عملکرد این سیستم است. جک هیدرولیک به کابین متصل می ‌شود و در نتیجه منجر به حرکت کابین می گردد. عملکرد یک دستگاه پرس که به سیستم پنوماتیک مجهز است با حرکت دادن قالب منجر به شکل دهی و انجام فرآیند عملیات پرس می گردد.

تفاوت از نظر کاربرد در صنایع بهداشتی

در مطالب قبلی به این نکته اشاره کردیم که سیستم های پنوماتیک برخلاف سیستم های هیدرولیک با استفاده از هوای فشرده ای که در فضا وجود دارد، عمل می ‌کنند به همین دلیل وجود این نوع از سیستم ها در صنایع مختلف با هیچ نوع آلودگی به همراه نیست. اما سیستم های هیدرولیک دارای ساز و کاری هستند که وجود روغن مخصوص برای روند کار آنها الزامی است.

محصولات فارکو: شیر برقی پنوماتیک

از این رو در مقایسه این دو محلول از نظر ایجاد آلودگی و بهداشتی بودن باید گفت که تجهیزات پنوماتیک در شرایط مطلوب تری قرار دارند. به همین دلیل در حال حاضر تمامی فناوری هایی که تمیز بودن در آنها بسیار مهم است، به سراغ سیستم های پنوماتیک می روند.

به عنوان مثال صنایع غذایی و بهداشتی از جمله مواردی هستند که به جای استفاده از سیستم هیدرولیک، از وسایل پنوماتیک استفاده می کنند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده می‌ توان نتیجه گرفت که دو سیستم هیدرولیک و پنوماتیک هر کدام برای صنایع مختلف به منظور های گوناگونی کارایی دارند و از نظر ساز و کار و دیگر ویژگی ‌ها و عملکرد تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =