مقالات

۷ جز سیستم های پنوماتیک + مزایای استفاده

۷ بخش سیستم های پنوماتیک

اجزای سیستم های پنوماتیک: این سیستم از بروز ترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع است که در سازوکار خود از هوای فشرده به منظور حرکت دادن قطعات بهره می برند. این دسته از محصولات معمولاً از هوای فشرده اتمسفر استفاده می کند.

اجزای سیستم های پنوماتیک (۷ جزء مهم)

هوای فشرده در سیستم های هیدرولیکی در مقایسه با با دیگر مواد (بیشتر و با قیمت مناسب) پیدا می شود. با قیمتی بسیار مناسب ارائه می شود. و نسبت به خرید آن توجه ویژه تری می شود.

درادامه مطلب ۷ جز سیستم پنوماتیک به همراه مزایای آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۱-شیرهای کنترل پنوماتیک

یکی از اجزای مهم سیستم های پنوماتیک شامل شیر های کنترل پنوماتیک است که معمولاً این دسته از شیرهای یکطرفه بوده و به شیلنگ سیستم متصل می شوند و سپس مخزن هوا را به کمپرسور متصل می کنند.

شیر پنوماتیک هوای داخل مخزن را فشرده می کند. منتهی از برگشت هوا مجدد به سمت مخزن کمپرسور جلوگیری به عمل می آورد.

۲-کمپرسور هوا

یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده سیستم های پنوماتیک شامل کمپرسور هوا است. به عبارت دیگر کمپرسور یک وسیله مکانیکی می باشد که منجر به کاهش حجم هوا می شود. در نتیجه افزایش فشار هوا را در پی دارد.

به عبارت دیگر کمپرسور هوا یک نوع محرک می باشد که به واسطه برق یا گاز کار می کند. نوع عملکرد این جزء از سیستم پنوماتیک به نحوی است که ابتدا هوای پیرامون را به درون خود می کشد و سپس آن را فشرده کرده و برای استفاده در ساز و کار سیستم  پنوماتیک مهار می کند.

۳-تنظیم کننده ها در سیستم پنوماتیک

تنظیم کننده ها یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده این تجهیزات هستند که به عنوان فشارسنج ها نیز معروف هستند. فشار سنج ها در سیستم های پنوماتیک برای آزادسازی هوا در مسیر پنوماتیک کارایی دارند.

به طور کلی این ابزار برای اندازه گیری مکانیکی یا الکتریکی قابل استفاده هستند و وجود آنها در سازوکار تجهیزات پنوماتیک به نحوی است که به اپراتور این سیستم ها فرصت می دهند تا فشار هوای داخل کمپرسور را بررسی و تنظیم کنند.

۴-مخزن هوا (بررسی جزئی کاربردها)

مخزن هوا یکی از اجزای مهم سیستم های پنوماتیک است که برای ذخیره هوای فشرده شده در کمپرسور کارایی دارند. در واقع برای محرک های پنوماتیک هوای فشرده شده مناسب را فراهم می کنند.

همچنین بررسی کنید: شیر برقی هوا

همچنین مانع از افزایش نامنظم جریان هوا نیز می شوند. دیگر مزیت وجود مخزن هوا در سیستم های پنوماتیک این است که به کمپرسور اجازه می دهند از محرک ها دور باشند.

۵-شیلنگ پنوماتیک و اجزای آن

نظیر دیگر موارد نامبرده شیلنگ پنوماتیک نیز یکی از اجزای مهم سیستم های پنوماتیک به شمار می ‌رود که وظیفه آن این است که از طریق سیستم پنوماتیک هوای تحت فشار را حرکت دهد. در حال حاضر شیلنگ پنوماتیک در انواع مختلفی وجود دارد که انتخاب گزینه مناسب بر اساس نوع سیستم پنوماتیک صورت می گیرد.

۶-محرک عملگر از اجزای سیستم های پنوماتیک

عملگر یا محرک سیستم پنوماتیک سخت ‌ترین وظیفه در سیستم های پنوماتیک را برعهده دارد. تقریباً همه محرک های موجود در سیستم های پنوماتیک توسط هوای تحت فشار صورت می گیرد.

محصولات فارکو: خرید و بررسی شیر زاویه ای

در سیستم های پنوماتیک ابزاری به نام سیلندر وجود دارد که این ابزار نوعی دستگاه مکانیکی است.محرک عملگر با هوای فشرده شده، نیروی لازم برای تحرک انواع محلول ها را فراهم می کند.

۷-اتصالات پنوماتیک و کاربرد های آن

اتصالات پنوماتیک شامل موارد بسیار متنوعی هستند که همه آنها در سیستم های پنوماتیک به منظور اتصال اجزای مختلف این سیستم کارایی دارند. این دسته از موارد نقش بسیار مهمی در جلوگیری از نشت گاز ایفا می ‌کنند.

نتیجه گیری

در این مطلب اجزای کاربردی سیستم های پنوماتیک با ذکر مزایا و کاربرد عنوان شد.

در انتهای مطلب باید گفت که همه اجزای نامبرده در جایگاه خود بسیار مهم هستند و عدم وجود هر کدام از آنها عملکرد این سیستم را با اختلال مواجه می‌کند.

همچنین انتخاب درست و با کیفیت هر کدام از این موارد از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین کسانی که قصد خرید اجزای مختلف سیستم های پنوماتیک را دارند، باید در انتخاب مرجع فروش مناسب نهایت دقت را به کار ببرند. زیرا خرید قطعات بی کیفیت و تقلبی نیز موجب اخلال در روند این سیستم ها می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =