مقالات

مانومتر اکسیژن

مانومتر اکسیژن

یکی از تجهیزات ضروری در بیمارستان ها و کلینیک ها، مانومتر اکسیژن بوده که برای تنظیم اکسیژن رسانی به بیماران به کار می رود. در ادامه در سایت فارکو به بررسی مانومتر پرداخته و موارد مهم در خرید مانومتر را بررسی می کنیم.

تعریف مانومتر اکسیژن

کپسول های اکسیژن یا دستگاه اکسیژن ساز برای اکسیژن رسانی به بیماران نیازمند اکسیژن به کار می رود. معمولاً این فشار سنج را با نام مانومتر می شناسیم. بیمارانی که دچار نفس تنگی یا مشکلات تنفسی هستند، می توانند از طریق تنظیم فشار کپسول های اکسیژن، جریان اکسیژن رسانی به دستگاه تنفسی خود را بهبود ببخشند. بیمارانی که دچاره نفس تنگی هستند، می توانند از این دستگاه در منازل یا بیمارستان ها استفاده نمایند.

مانومتر در واقع وسیله‌ای است که برای ایجاد رطوبت و کنترل آن در کپسول اکسیژن مورد استفاده قرار گرفته و بدون مانومتر امکان اکسیژن رسانی به بیماران وجود ندارد.

کاربرد مانومتر

مانومتر اکسیژن بر روی کپسول های اکسیژن نصب شده و فشار خروجی اکسیژن را تحت کنترل قرار می‌ گیرد. طبق تجویز پزشک با تنظیم فشار اکسیژن خروجی می توان رطوبت مورد نیاز را برای بیماران ایجاد نمایید. مانومتر باعث تنظیم جریان گاز ورودی به بیماران می شود و باید در زمان خرید این دستگاه استانداردهای لازم در ساخت محصول را مشاهده نمایید. برای سفارش و خرید این محصول می توانید به سایت ما مراجعه کرده و از فروشگاه محصول مورد نظر را سفارش دهید.

تنظیم دقیق فشار کپسول اکسیژن توسط مانومتر

طرز کار با دستگاه مانومتر بسیار آسان بوده و به راحتی می توانید با نصب آن بر روی کپسول اکسیژن استفاده نمایید. پس از نصب می توانید توسط رگلاتور کپسول میزان اکسیژن خروجی را تنظیم کرده و پس از تنظیم اکسیژن خروجی رگلاتور را ببندید. در نظر داشته باشید در زمان استفاده از مانومتر حتماً آب مقطر در داخل مخزن مرطوب کننده اضافه نمایید. به دلیل اینکه آب های مقطر رسوب ندارند، بهترین گزینه برای اضافه کردن آب به مخزن فشارسنج خواهد بود.

موارد مهم در هنگان نصب مانومتر

قبل از باز کردن رگلاتور از نصب صحیح مانومتر بر روی کپسول اطلاع حاصل نمایید. آب مقطر را همیشه در بین دو درجه حداقل و حداکثر پر نمایید. ترجیحات از آب مقطر استفاده کرده و به هیچ عنوان از شلنگ استفاده شده دوباره استفاده نکنید و از شستشوی دوباره آن پرهیز نمایید.

انواع مانومتر

  • مانومتر یو شکل

یکی از مانومتر های صنعتی کاربردی مانومتر یو شکل بوده که برای اندازه گیری فشار آب و سیال مورد استفاده قرار می گیرد. این مانومتر امکان اندازه گیری جیوه تا ۴۸ اینچ را برعهده دارد.

  • مانومتر مخزن دار

یکی دیگر از مانومتر های تنظیم فشار با نام مانومتر مخزن دار شناخته می شود که برای تنظیم فشار های متوسط کاربرد دارد. برای تنظیم فشار آب تا ۱۲ اینچ و تنظیم فشار جیوه تا ۴۸ اینچ کاربردی است و می توانید استفاده نمایید.

  • مانومتر مایل

اگر قصد استفاده از مانومتر برای فشار های کمتر حدود نیم اینچ آب را دارید، مانومتر های مایل بهترین گزینه برای شما محسوب می ‌شود. این مانومتر برای سنجش و اندازه گیری اختلاف فشار بین دو محیط کاربردی بوده و فشار سیال مورد نظر خود را می توانید اندازه گیری نمایید. برای مشاهده انواع مانومتر اکسیژن و طرز کار آن ها با کارشناسان سایت در ارتباط باشید.

جنس مانومتر

برای افزایش دوام بیشتر مانومتر اکسیژن معمولا از جنس استیل یا برنج تولید می گردد تا بتواند در فشارهای بالا ایمن باشد. همچنین به دلیل اینکه امکان خوردگی وجود دارد، این دو نوع فلز مناسب خواهد بود. در عین با توجه به جنس مانومتر سبک خواهد بود. گاز اکسیژن پس از تنظیم فشار اکسیژن خروجی وارد محتوای آب مقطر یا جوشیده شده می شود و هوای مرطوب شده را به بیمار انتقال می دهد.

طراحی و ساخت مانومتر

متریال مورد نظر در ساخت مانومتر بر اساس کاربرد آن بوده و با توجه به نوع سیال مورد نظر تعیین می ‌شود. برخی سیال ها دارای خاصیت خورندگی بوده که باید از جنس استیل یا غیره مورد استفاده قرار گیرد. برخی از سیال ها سازگار با جنس برنج بوده که به آن ها مانومتر اکسیژن یا برنجی می گویند. در نظر داشته باشید مانومتر های برنجی قیمت پایین تری در مقابل نمونه های استیلی داشته و اگر قصدخرید و انتخاب مانومتر دارید، می توانید از نوع برنجی خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 17 =