مقالات

عیب یابی سیستم پنوماتیک و هیدرولیک

عیب یابی سیستم پنوماتیک و هیدرولیک جز موارد تخصصی بوده که زیر نظر افراد متخصص و ماهر انجام می شود. اگر اتصالات پنوماتیک شما دچار ایراد شده، برای اطلاع از ایرادات سیستم های پنوماتیک و هیدرولیک با ما همراه باشید.

روش سعی و خطا سیستم

یکی از روش های عیب یابی قبل از بررسی تخصصی، روش سعی خطا بوده و می توانید تجهیزات معیوب را شناسایی نمایید. این روش بسیار وقت گیر و پرهزینه بوده و با اطلاعات از اجزا و تجهیزات هیدرولیک می توانید بخشی از تجهیزات معیوب را تعمیر نمایید.

در ابتدا برای ایمنی کارگران و اپراتور های دستگاه، سیستم پنوماتیک و هیدرولیک را خاموش کرده و تمام بار های مکانیکی را به دقت و به آرامی به پایین آورید. باید در زمان تشخیص عیب، فشار شده تخلیه شده و فشار ذخیره شده قسمت های مختلف سیستم تخلیه شود. در کنار آن فشار های تشدید کننده نیز در سیستم وجود دارد که با تخلیه آن می توانید عیب یابی سیستم را شروع نمایید.

روش سعی و خطا سیستم

جست و جو منشا ایراد

متخصص تعمیر سیستم های هیدرولیکی می توانند با استفاده از واکنش های فیزیکی سیستم، ایرادات دستگاه را تشخیص دهد. در نظر داشته باشید، سیستم هیدرولیک دارای سیستم تبدیل و کنترل بوده که توان الکتریکی یک به توان مکانیکی تبدیل می شود. در این میان باید پارامتر های فشار و سرعت را در نظر داشته باشید.

بررسی پمپ هیدرولیکی

پمپ هیدرولیکی مانند ضربان بدن بوده و در ابتدا برای بررسی ایرادات سیستم باید پمپ دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده از پارامتر های فیزیکی مانند مانومتر و دبی سنج، می توانید سیستم را بررسی نمایید. با استفاده از مقادیر به دست آمده، بخشی از ایرادات سیستم مشخص می شود. در ادامه به سایر موارد مهم در عیب یابی سیستم پنوماتیک و هیدرولیک می پردازیم.

موارد مهم در کنترل قدرت و انتقال سیستم هیدرولیکی

میزان جریان، میزان فشار و جهت جریان از موارد مهم در انتقال و کنترل قدرت در سیستم های هیدرولیکی محسوب می شود. پس باید تعمیرکار سیستم، ابتدا فاکتور های مورد نظر را بررسی کرده و منشأ ایرادات را مشاهده نماید. در نظر داشته باشید ممکن است سرعت نیرو گشتاور یا جهت جریان در سیستم به حالت استاندارد مشاهده نشود. پس می ‌توان با پارامتر های فشارسنج تمام این عوامل را بررسی نمایید.

انواع پارامتر های کنترل سیستم هیدرولیکی

  • صدای غیر عادی

تکنسین سیستم باید صدای دستگاه را به صورت دوره‌ای و مرتب چک نماید. صدای دستگاه می تواند منشاء ایرادات پمپ هیدرولیک باشد.

فشار منفی

فشار منفی در منطقه مکش پمپ رخ داده و باید در صورت مشاهده، قسمت مورد نظر مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرد. در صورت وجود فشار منفی، خط مکش را مورد بررسی قرار دهید.

انواع پارامتر های کنترل سیستم هیدرولیکی

  • بررسی آلودگی های سیستم

در صورت عدم مشاهده حتما تمیزی روغن را مورد بررسی قرار دهید. روغن عامل مهمی در کارکرد دستگاه است و باید مرتباً بررسی و چک شوند تا از بروز اشکالات آتی جلوگیری نماید. یکی دیگر از وظایف تعمیرکار تجهیزات پنوماتیک و هیدرولیک، بررسی روغن سیستم است. در ادامه به سایر موارد مهم در عیب یابی سیستم پنوماتیک و هیدرولیک می پردازیم.

  • سطح حرارت و گرما دستگاه

حرارت سیستم باید به صورت یکسان باشد اما اگر قسمتی از سیستم هیدرولیک نسبت به قسمت های دیگر حرارت بیشتری وجود داشته باشد، ممکن است جریان زیادی در آن منطقه وجود دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از مراجع معتبر جهت خرید تجهیزات هیدرولیکی، مجموعه پنوماتیک فارکو بوده که می توانید برای خرید سیستم هیدرولیک و تجهیزات شامل شیر برقی هیدرولیک، پمپ و هیدروموتور همچنین سایر شیر آلات هیدرولیک به سایت مجموعه مراجعه نمایید.

عیب یابی سیستم پنوماتیک و هیدرولیک بسیار تخصصی بوده و هر کدام از دستگاه ها دارای تجهیزات مختلفی است که هر کدام باید به صورت جداگانه زیر نظر افراد متخصص در مورد تست و بررسی قرار گیرد. در این مقاله سعی کردیم به بررسی بخشی از ایرادات و شروع تعمیر و عیب یابی دستگاه اشاره نماییم. جهت مشاهده و آموزش تخصصی تعمیرات تجهیزات پنوماتیکی و هیدرولیکی، به مقالات سایت مراجعه کرده و یا اگر قصد خرید تجهیزات صنعتی را دارید، با کارشناسان سایت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 2 =