مقالات

حساس ترین قطعه پنوماتیک چیست

یکی از تجهیزات و قطعات مهم سیستم پنوماتیک، فیلتر پنوماتیک بوده که برای فیلتر گرد و غبار و ناخالصی های هوا مورد استفاده قرار می گیرد. برای بررسی حساس ترین قطعه پنوماتیک با ما همراه باشید.

فیلتر پنوماتیک

ورود گرد و غبار و ذرات معلق در هوا به سیستم پنوماتیک یا سیستم هایی که با فشار هوا کار می کنند. بسیار خطرناک بوده و باعث آسیب به قسمت های مختلف دستگاه می ‌شود. پس باید از فیلتر مناسب جهت ورود هوای سالم استفاده شود. تا هوای ورودی به سیستم از خلوص بیشتری برخوردار باشد. اگر در هوا ناخالصی وجود داشته باشد، فیلتر و سیستم پنوماتیک عملکرد استانداردی نخواهد داشت.

حساس ترین قطعه پنوماتیک چیست

وظایف فیلتر پنوماتیک

فیلتر پنوماتیک برای جذب ناخالصی ها و گرد و غبار های معلق مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر در محل خروج هوای کمپرسور نصب شده و آلودگی ها را از جریان هوای فشرده خارج می نماید. در نظر داشته باشید که استفاده از فیلتر پنوماتیک می توانید ذرات معلق و ناخالصی ها را به دام انداخته و هوای خالص را از فیلتر پنوماتیک عبور دهد.

یکی از مجموعه های معتبر جهت فروش انواع تجهیزات پنوماتیک و هیدرولیک، مجموعه پنوماتیک فارکو است. این مجموعه متخصص فروش تجهیزات واحد مراقبت پنوماتیک است. همچنین در صورت نیاز می ‌توانید تجهیزات هیدرولیک مانند پمپ و موتور هیدرولیک و سایر ملزومات این دو سیستم را خریداری نمایید. در ادامه به عملکرد حساس ترین قطعه پنوماتیک می پردازیم.

مکانیزم و عملیات فیلتر پنوماتیک

در وهله اول هوای فشرده از فیلتر اولیه عبور کرده و حالت انسجام ایجاد می شود. پس در این مرحله ذرات بزرگ تر روی فیلتر ها جذب شده و آب به قطره های بزرگ تر متراکم می شود. که هوا به محفظه جداسازی منتقل می شود. در این مرحله سرعت هوای فشرده شده کند تر شده و این کندی باعث متراکم شدن ذرات روی لانه زنبوری فیلتر پنوماتیک می شود. این عملکرد باعث می شود که ذرات به قطره های آب تبدیل شده و در سیستم تخلیه شود. پس در مرحله اول قطره های آب، ذرات روغن و گرد و غبار بزرگ تر از فیلتر می شود.

پس از جداسازی ذرات بزرگ تر وارد مرحله دوم می شود. و هوا از فیبر عبور می کند و باعث جلوگیری از عبور هزاران ذرات ریز می شود.

کاربرد فیلتر های اولیه و ثانیویه در سیستم پنوماتیک

فیلتر پنوماتیک به عنوان حساس ترین قطعه پنوماتیک محسوب می شود. اما انواع فیلتر به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود. که می توانیم به فیلتر های اولیه و فیلتر های ثانویه اشاره نمایید. که در ادامه به صورت مفصل بررسی می کنیم. اگر قصد استعلام قیمت انواع تجهیزات پنوماتیکی و هیدرولیکی را دارید، می توانید به سایت پنوماتیک فارکو مراجعه کرده یا با کارشناسان و بخش فروش مجموعه در ارتباط باشید.

کاربرد فیلتر های اولیه و ثانیویه در سیستم پنوماتیک

عملکرد فیلتر اول

فیلتر های اولیه پنوماتیک ذرات به اندازه ۵ میکرومتر را از هوا تسویه کرده و باعث محافظت سیستم در برابر آلاینده ها و ذرات بزرگ تر در هوا می شود. فیلتر ثانویه برای جمع آوری ذرات به اندازه ۵۰ نانومتر بوده و تمامی ذرات مانند بخار رطوبت روغن و ذرات ریز را از جریان هوا پاک می نماید سپس وارد سیستم می شود

منظور از رطوبت گیر پنوماتیک چیست

فیلتر هوا در کنار  ریزگرد ها باعث تنظیم و روان شدن اتصالات پنوماتیک سیستم می‌ شود. می‌ توان از سیستم پنوماتیک در فعالیت های بهداشتی مانند صنایع غذایی، صنایع کشاورزی، مواد بهداشتی و غذایی و نوشیدنی ها استفاده کرد. پس انتخاب فیلتر و رطوبت گیر پنوماتیک اهمیت بسیاری داشته. و کیفیت سیستم و راندمان محصولات تولیدی را افزایش می دهد. هوای ایجادی در سیستم پنوماتیک باید فاقد هیچ گونه ذرات و ناخالصی های محیط باشد.

در این بحث به بررسی فیلتر پنوماتیک و یا حساس ترین قطعه پنوماتیک پرداختیم. اگر فیلتر پنوماتیک دچار ایراد شود، مشکلات بسیاری در سیستم ایجاد می شود که ممکن است باعث انفجار سیستم شود. پس جهت ورود هوای فیلتری به دستگاه پنوماتیک. از رطوبت گیر و سیستم فیلتر پنوماتیک استفاده نمایید. امیدواریم مطالب بررسی شده با عنوان حساس ترین قطعه پنوماتیک، مورد توجه شما قرار گرفته باشد. با ما برای بررسی موارد بیشتر همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هشت =