مقالات

اصول پایه پنوماتیک

اصول پایه پنوماتیک

منظور از پنوماتیک در واقع استفاده از هوای فشرده و کاربرد های صنعتی بوده که برای انجام کنترل یا کار مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بررسی اصول پایه پنوماتیک با ما همراه باشید.

واحد های اندازه گیری پنوماتیک

متر، کیلوگرم، ثانیه و کلوین جز واحد های اندازه گیری پنوماتیک بوده ولی نیروی نیوتن جز واحد های استخراج شده پنوماتیک محسوب می شود. در سیستم پنوماتیکی نیروی باد باعث جا به جایی اجسام یا انجام فعالیت مورد نظر می شود پس نیرو سرعت اجسام را تغییر داده و باعث حرکت آن ها می شود. در صورت عدم ورود نیرو جسم خنثی بوده و در تعادل باقی می ماند.

واحد های اندازه گیری پنوماتیک

فشار در سیستم پنوماتیک

یکی از یکی دیگر از موارد مهم در اصول پایه پنوماتیک، فشار است. فشار در واقع قدرتی بوده و به صورت نیرو بر واحد سطح تعریف می شود. فشار در دستگاه های بین المللی با واحد پاسکال شناخته می شود. پاسکال در واقع یک نیوتون بر متر مربع است. برای نمایش فشار پنوماتیک از گیج فشار پنوماتیک استفاده می شود. فشار ها معمولاً حالت عادی داشته ولی می توانید به صورت دیجیتالی نیز خریداری نمایید.

مزایا سیستم پنوماتیک

با شناخت ویژگی های سیستم پنوماتیکی می توانید در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار دهید. یکی از مزیت های سیستم پنوماتیک اثربخشی بالا بوده و در کارخانه ها و کارگاه ها از کمپرسور های پنوماتیک برای تولید فشار استفاده می نمایند. در نظر داشته باشید فشار تولید شده به راحتی با لوله ها منتقل شده و بدون هیچ فرایندی می توانید استفاده نمایید.

انواع عملگر پنوماتیکی

یکی از موارد مهم در مطالعه اصول پایه پنوماتیک، بررسی انواع عملگر پنوماتیکی است. در ادامه به بررسی انواع عملگر ها پرداخته و کاربرد آنها را بررسی می نماید. اگر قصد خرید سیستم پنوماتیک برای فعالیت های خود را دارید، می توانید جهت استعلام قیمت تجهیزات پنوماتیکی با کارشناسان فنی شرکت فروشگاه تجهیزات فارکو پنوماتیک در ارتباط باشید.

انواع عملگر پنوماتیکی

  • عملگر خطی

عملگر های خطی حرکت خطی در طول داشته به صورت یک طرفه و دو طرف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این عملگر در کورس و قدرت های مختلف پیستون طراحی و تولید می شود که می توانید در کاربرد های مختلف استفاده نمایید.

  • عملگر چرخشی

یکی دیگر از عملگر های پنوماتیکی، عملگر چرخشی یا دورانی بوده که دارای حرکت دورانی است که می توانید در انواع چرخ محدود و چرخش ۳۶۰ درجه مورد استفاده قرار دهید. در نوع چرخش ۳۶۰ درجه می ‌تواند بر حسب نوع نیاز کاربر به صورت راست گرد یا چپ گرد بچرخد. پس در زمان خرید سیلندر پنوماتیک حتماً قطر پیستون و طول کورس را در نظر داشته باشید و سیستم پنوماتیکی را خریداری نمایید که مناسب فعالیت مورد نظر شما باشد. در ادامه با بررسی اصول پایه پنوماتیک با ما همراه باشید.

دلایل استفاده از عملگر های پنوماتیک چیست

عملگر های پنوماتیک به صورت آزادانه حرکت کرده و به صورت خود به خود قفل نمی شود. هزینه نگهداری و تعمیرات آن ها نسبتاً کم بود و خروجی هوای اضافه از سیستم بدون خطر و نگرانی خارج می شود. در زمان خرید سیستم پنوماتیک جهت مشاوره و استعلام قیمت تجهیزات با کارشناسان سایت فارکو پنوماتیک در ارتباط باشید.

ضرورت مخزن هوا

یکی از قسمت های مهم سیستم پنوماتیک، مخزن بوده که برای فشرده شدن هوا و نگهداری آن مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن هوا یکی از قسمت های بزرگ سیستم کمپرسور بوده و با توجه به سیستم فیلتر پنوماتیک خود تمام گرد و غبار رطوبت و ذرات دیگر را فیلتر کرده سپس وارد موتور می شود.

در نظر داشته باشید در فرایند کمپرس دمای هوا افزایش می یابد پس از پر شدن مخزن پنوماتیکی سیستم اتوماتیک شده و می توانید برای فعالیت های مختلفی مورد استفاده قرار دهید. پس از خارج شدن قسمتی از باد و کاهش فشار دستگاه، سیستم به صورت اتوماتیک دوباره مخزن کمپرسور را تا ظرفت تعیین شده پر می کند.

بحث امروز ما در مورد اصول پایه پنوماتیک بود و سعی کردیم به واحد های اندازه گیری پنوماتیک، فشار در سیستم پنوماتیک و عملگر های پنوماتیک اشاره نماییم. برای کسب اطلاع از انواع سیستم های پنوماتیکی و تجهیزات آن با کارشناسان فنی سایت فارکو پنوماتیک در ارتباط باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =