مقالات

اتصالات مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟

اتصالات مانیسمان

در این مطلب به بررسی اینکه اتصالات مانیسمان چیست؟ و انواع اتصالات مانیسمان می پردازیم، همچنین کاربرد های مفید این اتصالات را شرح می دهیم. تا انتهای مطلب به اطلاعات مفیدی از اتصالات مانیسمان می رسید.

اتصالات مانیسمان شامل اتصالاتی است که از آنها در تولید لوله مانیسمان استفاده می‌شود. اینگونه از اتصالات در بدنه خود هیچگونه درز و خط و جوشی ندارند.

به همین دلیل از آنها به عنوان اتصالات مانیسمان بدون درز نیز یاد می‌شود. در ادامه مطلب در رابطه با این محصولات و کاربردهای انها توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

اتصالات مانیسمان چیست؟

اتصالات مانیسمان نوعی اتصال هستند که در بدنه خود هیچگونه درز و خط جوشی ندارند و از آنها برای تولید لوله مانیسمان استفاده می شود. این دسته از محصولات در مقایسه با اتصالاتی که حاوی درز و جوش هستند در برابر مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارند.

از این رو اگر در مجاورت مواد شیمیایی خورنده قرار بگیرند از بین نمی روند. به همین دلیل از آنها بیشتر در صنایع شیمیایی استفاده می شود. دیگر تفاوت موجود بین این نوع اتصال با اتصال های جوش دار این است که در مقابل دما و فشار نیز مقاومت بسیار بالایی دارند.

به همین دلیل در صنایعی که با دما و فشار بالا سر و کار دارند نیز کاربرد گسترده‌ای از این نوع اتصالات میشود.

محصولات فارکو پنوماتیک: خرید شیر زاویه ای

با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توان نتیجه گرفت که اتصالات مانیسمان شامل اتصالاتی هستند که در مقابل فشار و دمای بالا و همچنین مواد شیمیایی خورنده مقاومت بالایی دارند. از این رو استفاده از آنها در صنایعی که مواد شیمیایی و دما و فشار بالا سر کار دارند بیشتر است.

اتصالات مانیسمان در چه مواردی کاربرد دارد؟

با توجه به توضیحات ارائه شده مشخص شد که اتصالات مانیسمان ابزاری هستند که فاقد جای جوش و درز می باشد و همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر دما و فشار بالا دارند. به همین دلیل در هر صنعتی که به نوعی با فشار و دمای بالا ارتباط دارد و همچنین نیاز به سیستم لوله کشی با کیفیت دارد از اتصالات مانیسمان استفاده می شود.

کاربرد اتصالات مانیسمان

همچنین برای اتصال لوله های مانیسمان به منظور حفظ کیفیت لوله کشی استفاده از اتصالات اهمیت بسیار بالایی دارد‌. زیرا اتصال لوله های با کیفیت مانیسمان با استفاده از دیگر اتصالات موجب می‌شود کیفیت لوله کشی تا حدود زیادی کم شود.

به طور کلی از اتصالات فولادی و مرغوب مانیسمان در موارد زیر استفاده می شود:

  • تاسیسات مرکزی در برج ها
  • سیستم های آبرسانی موتورخانه‌ها
  • ساخت انواع پنل و اسکله های دریای
  • سیستم های حریق ساختمان ها
  • صنایع برق و نظامی
  • اتصالاتی که در خط عبور انتقال بخار و مایعات با دما و فشار با بالا قرار دارند.

انواع اتصالات مانیسمان موجود در بازار

اتصالات مانیسمان دارای انواع و اقسام مختلفی است که در ادامه مطلب به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اتصالات زانویی مانیسمان

زانوی مانیسمان ابزاری است که از لوله مانیسمان تولید می‌شود. بنابراین همانند لوله های مانیسمان در بدنه خود فاقد درز جوش هستند. اتصالات زانویی مانیسمان دارای تنوع بسیار بالایی هستند و در برابر دما و فشار بالا مقاومت بسیار زیادی دارند زانوی مانیسمان در مقایسه با دیگر انواع زانوی موجود در بازار فرایند تولید پیچیده و سخت تری دارد و با استفاده از تجهیزات قوی و پیشرفته تولید می شوند.

سه راهی مانیسان

سه راهی مانسیمان  نیز نظیر زانو مانیسمان در بدنه خود جوش و درزی گ و این گزینه نیز در اتصالات قابل جوشکاری در خطوط لوله با فشار و دمای بالا کاربرد دارد. زانویی مانیسمان سه انشعاب دارد و به منظور تغییر جریان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد

تبدیل مانیسمان

تبدیل مانیسمان به منظور تغییر سایز لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل دو نوع تبدیل جوشی هم مرکز و تبدیل جوشی غیرمتمرکز است.

گپ جوشی

جعبه جوشی نیز یکی دیگر از انواع اتصالات مانیسمان است که به منظور کور کردن انتهای لوله در سیستم های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. جعبه جوشی مانیسمان در دو نوع پخت و گپ گود به بازار عرضه می شود. کپ جوشی دارای ضخامت های مختلف است و به صورت درخواستی توسط کارفرما تولید می‌شود.

محصولات فارکو: خرید شیر برقی پنوماتیک

نیپل مانیسمان

نیپل مانیسمان یکی دیگر از اتصالات مانیسمان است که برای بسته کردن اتصالات دیگر به کار می‌رود. این قطعه ابعاد کوچکی دارد و دارای دو سر دنده دار است.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توان نتیجه گرفت که اتصالات مانیسمان در مقایسه با دیگر اتصالات کیفیت و ساختار مقاوم تری دارد و در صنایعی که سیستم لوله کشی نیاز به تجهیزات باکیفیت جهت اتصال دارد کارایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =